Az emberek évszázadokig hittek a természetfeletti lényekben, és különféle hiedelmek alakultak ki szerte a vidéken. A mítikus lények közül a legkiemelkedőbb a boszorkány volt. A boszikról szóló babonák generációkról generációkra öröklődtek. Nem volt ez másképpen Gömörhorkán, azaz Özörényben sem. Az idősebbek ma is beszélnek a békává változásról, patkolásról. Bárki megnézheti Kőhidat, az Ördög-lyukat, ahol a boszorkányok tanácskoztak, és a falu közepén még ma is áll a pajta, ami szintén gyülekezőhelyük volt.
Ezeket a történeteket azonban már a mai öregek is csak hallomásból ismerik, ugyanis a boszorkányokat a faluból sikerült kiűzni.
A pelsőci iskola ötödikes és hatodikos tanulói között sok a gömörhorkai – özörényi tanuló, ezért előadásukkal Gömörön a projektnapon 2015. június 5-én ezt a legendát elevenítették meg játékkal, dallal, tánccal elegyítve.
2015. június 3-án gyermeknapot tartottunk iskolánkban. Az előkészített feladatokat minden gyerek teljesítette. A délelőtt második felében diákolimpiát szerveztünk. Tanulóink nagyon élvezték ezt a délelőttöt.
2015.május 27-én Rimaszombatban került sor az Olvasni jó! című országos tanulmányi vetélkedőre,amelybe iskolánk is bekapcsolódott.Csapatunkat a kilencedikesek - Caban Kitti,Szabó Dózsa Marek és Veszelovszky Róbert - képviselték.A téma Molnár Ferenc:A Pál utcai fiúk c. műve volt.
A hatodikos és nyolcadikos lányok 2015. május 27-én járási virágkötő versenyen vettek részt Rozsnyón. A verseny témája ékszerek készítése volt réti virágokból. A lányok nagyon jól szerepeltek. A fiatalabb versenyzők kategóriájában Hurák Noémi első, Tóth Adrika második lett. A nagyoknál Szűcs Brenda első helyezést ért el. Gratulálunk, lányok!
Az embernek adatott meg az a hatalom, hogy a környezetében mindennek nevet adjon. Nevet adunk a gyermeknek, ha megszületik. Nevet adunk a tárgyaknak, megnevezzük a körülöttünk lévő jelenségeket. Nem könnyű feladat ez, mert a név egy jel, egy sors, amit nem lehet csak úgy odadobni. Mindennek megvan a maga neve. S miért ne lehetne egy iskolának is saját megkülönböztető neve?!
Hosszan dédelgetett álom volt sokáig iskolánk életében a névadás. Gondolni sem mertünk rá, hogy valaha a pelsőci magyar iskolának neve lehet. De ez az álom most valóra válik.
Új nevet kap a Pelsőci Magyar Tannyelvű Alapiskola. 2015. május 19-től Dénes György Alapiskolává válik.
Iskolánkat megkülönbözteti majd a többi intézménytől névadónk neve és személye, és mi büszkék vagyunk erre. A név kötelez , hogy végiggondoljuk, milyen teljesítményhez kell méltónak lennünk, milyen követelmény az, amit magunk elé tűztünk azzal, hogy iskolánkat Dénes György nevéhez kötjük.
Dénes György egész életében fontos szerepet játszott Gömör, maga Pelsőc, s erről így nyilatkozott: „Elbűvölő ez a vidék, nehéz elszakadni tőle, s nem is lehet. Költészetem, életem ma is oda kötődik, ezért bukkan fel olyan sűrűn a természeti kép.”
Néha-néha megállunk majd egy percre, s e rendkívüli emberre fogunk gondolni, aki egész életében ragaszkodott szülőföldjéhez, a hegyes-völgyes Gömörhöz, szülőfalujához, Pelsőchöz. Ez volt az ő igazi hazája, ahol az ég mindig kék volt, a levegő anyatej ízű, ahol a Sajó körbebarangolta a dombokat, ahol belesúghatta a barlangok csöndjébe a maga rejtett titkait. Mindig meghallotta a pelsőci emberek hívó szavát, megértette a bánatos könnyeket vagy a jóízű kacagásokat. Vallotta az édes gyermekkort, a szép szerelmeket.
S honnan tudjuk mindezt? Elég elovasni a gyermekeknek vagy felnőtteknek szánt verseit, s rögtön a Kecskedombon, a Sajó partján vagy a Nagy-hegyen érezzük magunkat. Ezekben a versekben felismerjük falvainkat, megismerjük a kövirózsát vagy a fülemülét. S mindez érték a mi számunkra.
Mi a mi feladatunk?
Továbbvinni ezt az örökséget. Megismerni mindazt, amit nekünk hátrahagyott verseiben. Megismerni felnevelő szülőföldünket, megtalálni szülőfalunk értékeit, élő és élettelen természeti kincseit. Megőrizni és tudatosítani anyanyelvünk fontosságát.
A költő személye a jelenben helytállásra kötelez. Igyekezzünk hát feladatainkat maradéktalanul teljesíteni, s megtalálni helyünket Gömörországban, hogy hasznossá tehessük magunkat jelenben és jövőben egyaránt.
Iskolánk tanulói – elsőtől egész hatodik osztályig - 2015. április 28-30. között természeti iskolában vettek részt az Aggteleki Nemzeti Parkban. Szállásunk Aggteleken a Cseppkő Szállóban volt. Első nap a szobafoglalás után megnéztük a Baradla-barlangot. Megismerkedtünk számtalan képződményével, állatvilágával, a koncertteremben zenét is hallgattunk. A délutáni pihenő után séta következett a faluban. Megnéztük a tószínpadot, a mészégető kemencét. A temetőben érdekes fejfákkal ismerkedtünk meg. A séta után minden gyerek felfrissült a hotel bazénjában. Este filmvetítéssel zártuk a napot. Egy rövid kisfilmet tekintettünk meg az Aggteleki Nemzeti Parkról. Másnap autóbusszal elutaztunk Jósvafőre. Első utunk a ménesközpontba vezetett, ahol a sétakocsikáztunk és lovagoltunk. Majd a Fürkész tanösvény egy-egy állomásán a természetben található tárgyakkal, jelenségekkel összefüggő szórakoztató feladatok várták a tanulókat. A Jósvafői barlangi rövidtúra is tartogatott érdekességeket: gyűrődéseket, vetődéseket figyelhettünk meg. A túra csúcspontja az Óriások terme volt. A pihenő után az országos kék jelzést követve Jósvafőről gyalog jöttünk vissza Aggtelekre. Megfigyeltük az erdő növény- és állatvilágát, hallgattuk az erdő csendjét. Az 5 km-es szakasz után minden gyerek számára igazán üdítő volt a bazén vize. Utolsó napon az aggteleki barlang környékén tettünk rövid sétát. Megnéztük a tájat a magasból, kipróbáltuk a játszóteret. Gyermekeink kipihenve, felüdülve, élményekkel és tapasztalatokkal gazdagodva jöttek haza.
2015. április 21-én első alkalommal vettünk részt az alsózsolcai testvériskolában a Herman Poetry Show angol-német nyelvi szavalóversenyen. Alsózsolcán ennek már többéves hagyománya van, és meggyőződhettünk arról is, hogy a tanulók között nagyon népszerű. Három iskolából 42 gyerek versenyzett három kategóriában. Az első kategóriában a negyedikesek voltak, a másodikban az ötödikesek és a hatodikosok a harmadikban pedig a legnagyobbak.
A mi tanulóink nagyon izgultak, vajon sikerül-e nekik is díjat kapni. Mindenki nagyon jól szerepelt. A legnagyobbak kategóriájában az első három helyet a mi tanulóink nyerték:
1. Lipták Mónika - VII.B
2. Tohol Scarlett - VII.A
3. Molnár Erika - IX.A
A finom uzsonna mellett volt idő barátkozásra is, hiszen a zsűri hosszasan tanácskozott. Útközben hazafelé mindenki egyetértett abban, hogy jövőre újra felkészülünk és eljövünk.
Ma van a Föld napja. E napon iskolánk tanulói gazdag programmal hívták fel a figyelmet a Földnek, a természeti környezetnek a megóvására. Tanulóink hulladékanyagból zászlót készítettek,amely figyelmeztette az iskolába érkezőket a Föld napjára. Megfogalmaztuk az ökológiai tízparancsolatot, melyet ha betartunk, hozzájárulunk Földünk megmentéséhez. Hulladékanyagból megformáltuk bolygónkat is. A nap legizgalmasabb eseménye az élőkép megalkotása volt. A tanulók és a pedagógusok különböző színű ruhákba öltöztek, s virágokat formáltak. Így szeretnénk hozzájárulni a természet megóvásához, a környezttudatos életmód elsajátításához.
Tanulóink értékes díjakkal tértek haza 2015. április 19-én az Egressy Béni Nemzetközi Szavalóversenyről , melyet a kazincbarcikai Dózsa György Tagiskolában szerveztek. Az Egressy Béni Nemzetközi Szavalóversenyt 20. alkalommal rendezte meg a Kazincbarcikai Egyesületek Fóruma Dienes Mária elnök vezetésével. A verseny előtt színvonalas kultúrműsorral kedveskedtek a résztvevőknek. A szavalók és prózamondók összesen 10 kategóriában versenyeztek.
Legjobbjaink:
Beke Dávid , IV.A - 3. helyezett
Gubala Nikolett, VI.A - 2. helyezett
Szabó Dózsa Marek, IX.A - 1. helyezett
Gratulálunk még Tohol Scarlettnek és Kárász Renátának a sikeres szereplésért.
Köszönjük a felkészítést Szcsuka Edit és Király Katalin tanító néniknek.
2015. április 16-án magyarországi vendégeket fogadtunk az iskolában a Határtalanul projekt keretén belül. Iskolánk tanulói meghallgatták műsorukat, majd közösen sportjátékot játszottak.
2015 márciusában és áprilisában tanulóink segítettek a tavaszi nagytakarításban az iskola udvarán és kertjében. Összegereblyézték a száraz leveleket és gallyakat, felfrissítették a virágágyasokat. A közelgő Föld napja alkalmából a nyolcadikosok az iskola kertjét szépítették. Barkai Bálint és Kovács Pali elültettek az iskola kertjében egy barackfacsemetét. Minden tanulónak köszönjük a segítséget. Igazán kellemes tiszta környezetben tartózkodni.
Iskolánk hatodikos tanulói Varga Éva és Flander Éva tanító nénikkel 2015. április 10-én részt vettek a Domica Mikrorégió által rendezett enviromentális napon, melynek keretén belül segítettek megtisztítani az Aranybánya környékét Ardó község kataszterében. Köszönet a tanulóknak, hogy hozzájárultak környékünk kellemesebbé tételéhez.
Gratulálunk Szabó Dózsa Mareknak a IX.A osztályból, aki a járási kémiaversenyen 1. helyezést ért el. További sok sikert kívánunk a kerületi fordulóhoz.
Gratulálunk Plajdičko Tímeának és Laven Ivettának a VIII. A osztályból, akik 2015. március 18-án Szepsiben képviselték iskolánkat a Poznaj slovenskú reč nevű versenyen. Igaz, hogy helyezést nem értek el, de kiválóan vették az akadályokat, minden feladatot kitűnően teljesítettek. Lányok! A helyezés nem minden. A tudás a tiétek marad. Nekünk ti vagytok a legjobb szlovákosaink.
Iskolánk pedagógusai a tavaszi szünetben sem pihentek. 2015. február 23-tól 26-ig továbbképzés zajlott az iskolában, melynek témája az iskolai integráció volt. A szervezésben segítségünkre volt a Kassai Módszertani Központ és annak munkatársa, Fecsó Szilárd. Az előadóink Gurbaľová Terézia, speciálpedagógus és Fazekas Éva, pszichológus voltak. Segítséget nyújtottak abban, hogy hogyan dolgozzunk az integrált tanulókkal, milyen iskolai dokumentációt kell a számukra kitölteni. Az utolsó másfél nap programja egy tréning volt, ahol jobban megismerhettük önmagunkat, valamint foglalkoztunk azzal is, hogy hogyan működhet jól a csapatmunka. A továbbképzés záróvizsgával zárult. A pedagógusok úgy döntöttek, hogy itt nem hagyjuk abba, újabb tréning következik majd ősszel.
Már kedves hagyománnyá vált, hogy a március 15-ét iskolánk tanulói közösen ünnepelik meg Pelsőcön a Csemadok helyi alapszervezetével. Az idén is kivonultak tanulóink a főtérre. Ott Petőfi Sándor emléktábláját koszorúztuk meg. Az ünnepi beszéd után szépen szerepeltek az ötödikes fiúk, Molnár Levente és Máté Gábor, akik az alkalomhoz illő verseket adtak elő. Az iskola énekkara a pelsőci énekkarral együtt lépett fel. Az ünnepségen a község vezetői is részt vettek.
Tisztelt Szülők, Iskolabarátok!
Az 595/2003 számú adótörvény lehetőséget ad arra, hogy ebben az évben is visszaigényelhessük adónk 2 %-át. Ezért azzal a szándékkal szólítjuk meg Önöket, hogy használják ki ezt a kínálkozó lehetőséget a Pelsőci Magyar Tannyelvű Alapiskola gyermekei javára. Engedjék meg, hogy egyben hálás köszönetünket fejezzük ki mindazoknak, akik az elmúlt időszakban ily módon iskolánk támogatói voltak.
Szándékunk : intézményünk sportfelszerelésének és berendezésének modernizálása.
A szülőkön kívül szívesen fogadjuk családtagok, rokonok, jó szándékú ismerősök, munkatársak felajánlását is.
Bizakodva fordulunk tehát Önökhöz, s reméljük, hogy igyekezetünk minél nagyobb körben megértésre talál.
A szükséges űrlapok az iskola titkárságán és az osztályfőnököknél igényelhetők.
Felmerülő kérdéseikre az alábbi telefonszámon adunk információt: 058 7921172
Köszönettel az iskola minden tanulója, pedagógusa és dolgozója nevében:
Mgr. Kulik Szilvia
Igazgatónő
AZ ÉVFOLYAM MATEMATIKUSA
2014/15
Iskolánkban idén 2015.2.18-án került megrendezésre az évfolyam matematikusa verseny, melyen a 3 - 8. évfolyam tanulói vettek részt. A 23 résztvevő közül 14 diák sikeres megoldó lett, akik majd a járási versenyen képviselnek bennünket.
A győztesek névsora:
3. évfolyam: Garaj Krisztián
4. évfolyam: Varga Vivien
5. évfolyam: Molnár Levente
6. évfolyam: Gubala Nikolett
7. évfolyam: Juhász Dániel
8. évfolyam: Varga Richárd